Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudniej zaliczyć nieściągalny dług do podatkowych kosztów

21 września 2017 | Dobra Firma | Radosław Żuk

Zdaniem NSA, w kalkulacji wydatków na windykację należności można uwzględnić jedynie te kwoty na obsługę prawną, które odnoszą się do dochodzenia wierzytelności przed sądem i wynikają z przepisów o kosztach minimalnych.

Z polskiego prawa podatkowego wynika memoriałowa zasada rozliczenia podatków. Oznacza to, że nieistotne dla sprzedającego jest, czy nabywca zapłacił za wykonaną czynność. Świadczeniodawca musi bowiem uiścić podatek dochodowy (dotyczy to zarówno CIT, jak również PIT) oraz VAT tylko z powodu wykonania czynności. W celu zrównoważenie sytuacji wierzyciela, który wykazał należności jako przychód do opodatkowania, ustawodawca umożliwił mu, po stwierdzeniu nieściągalności wierzytelności, uznanie niektórych należności jako kosztów uzyskania przychodu.

Jednym z najczęściej stosowanych w praktyce sposobów udokumentowania nieściągalności wierzytelności jest sporządzenie protokołu nieściągalności potwierdzającego, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z  dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10858

Wydanie: 10858

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament